Bolette Brygge 5

Klikk for å se bilde i full størrelse

Klikk for å se bilde i full størrelse

Klikk for å se bilde i full størrelse

Klikk for å se bilde i full størrelse

Klikk for å se bilde i full størrelse

Klikk for å se bilde i full størrelse

Klikk for å se bilde i full størrelse

Klikk for å se bilde i full størrelse

Klikk for å se bilde i full størrelse

Klikk for å se bilde i full størrelse

Klikk for å se bilde i full størrelse

Klikk for å se bilde i full størrelse

Klikk for å se bilde i full størrelse

Klikk for å se bilde i full størrelse

Klikk for å se bilde i full størrelse

Klikk for å se bilde i full størrelse

Klikk for å se bilde i full størrelse

Klikk for å se bilde i full størrelse

Klikk for å se bilde i full størrelse

Klikk for å se bilde i full størrelse

Klikk for å se bilde i full størrelse

Klikk for å se bilde i full størrelse

Klikk for å se bilde i full størrelse

Klikk for å se bilde i full størrelse

Klikk for å se bilde i full størrelse

Klikk for å se bilde i full størrelse

Klikk for å se bilde i full størrelse

Klikk for å se bilde i full størrelse

Klikk for å se bilde i full størrelse

Klikk for å se bilde i full størrelse

Klikk for å se bilde i full størrelse

Klikk for å se bilde i full størrelse

Klikk for å se bilde i full størrelse

Klikk for å se bilde i full størrelse

Klikk for å se bilde i full størrelse
Kort om eiendommen
TJUVHOLMEN - Eksklusiv Penthouse over to plan m. innvendig heis - Spektakulær fjordutsikt - 100 m2 solrike terrasser - To garasjepl.
Høydepunkter
SJELDEN ANLEDNING!
- Stor, eksklusiv og påkostet Penthouse utsiktsleilighet over to plan i toppetasjen på Tjuvholmen.
- Seksjonen strekker seg over hele 7. og 8. etasje og oppleves som en egen villa på toppen av bygget.
- Det er innvendig heis i leiligheten, slik at man slipper å gå trappene.
- Det er heis direkte ned til de to garasjeplassene i garasjekjelleren, slik at man gå tørrskodd til bilene.
- Solrike terrasser med flere utganger. Det er også utvendig trapp mellom terrassene.
Terrassearealene er på til sammen ca 100 m2 og har fantastisk utsikt fra Akershus Festning til Kavringen fyr.
- Leiligheten er bygget slik at man kan nyte den storslagne utsikten fra så og si alle rom. I kjøkkenet er det vindu også i himlingen. De store og mange vinduene gir godt det med naturlig lys inn.
- Lekkert innredet leilighet med eksklusivt materialvalg, integrert lys- og lydsystem, to "suiter" med hvert sitt herlige bad med følelse av velvære, delikat kjøkken fra Siematic, granitt benkeplate, plassbygde løsninger samt takhøye vinduer som gir et fantastisk lysinnslipp og en god romfølelse.
- Direkte heisadkomst til kun denne leiligheten via et representativt og flott inngangsparti.
- Sentral og attraktiv Tjuvholmen-beliggenhet langs Kanalen mellom Tjuvholmen og Aker Brygge. Diskrè adkomst
- Leiligheten har fire gasspeiser og varmepumpe med kjøling.
- Det er montert flere integrerte høyttalere som kan styres via app på mobilen
Beliggenhet
Toppleiligheten har en meget god beliggenhet på attraktive Tjuvholmen, med spektakulær utsikt mot Akershus Festning og Oslofjorden. Båttrafikken på fjorden er nær og spennende, og skaper en levende utsikt under stadig endring.
Bolette Brygge 5 har en svært sentral og attraktiv Tjuvholmen-beliggenhet, langs kanalen mellom Tjuvholmen og Aker Brygge. Representativt inngangsparti, diskré plassert.
Heisen i bygget går fra garasjekjeller og opp til leilighetsetasjen hvor denne leiligheten strekker seg over to etasjer med innvendig heis.
Tjuvholmen ligger svært sentralt til i et urbant strøk helt nede ved vannkanten og fremstår som et av Oslos fremste prestisjesteder.
Området er kjent på internasjonalt nivå for dets varierte og unike arkitektur.
Byggene fremstår som svært moderne, eksklusive og ikke minst solide.
På Tjuvholmen badeplass og Tjuvholmen bystrand kan du nyte et forfriskende morgenbad.
Området er bilfritt og parkering foregår under bakkenivå.
Astrup Fearnley Museet for moderne kunst, Pushwagner Gallery, en utendørs skulptursamling, populære strandpromenader og byens mest sentrale sjøbad, er bare noen av attraksjonene her ute på "holmen".
Her ligger anerkjente restauranter som perler på en snor, som Hanami, Tjuvholmen Sjømagasin, Bølgen og Moi og Sanoma. Med båt eller kajakk kan man ta turen ut til Oslofjordens mange øyperler. Etter en lang dag på sjøen kan man svinge videre innom en av mange kaffebarer.
Fra Rådhuset kan du ta båten ut til Bygdøy og Huk med deilige strender og gode tur- og rekreasjonsområder. Går du promenaden langs vannet kan du stoppe innom Karenslyst allé. Rundt Vika finner du Nobels fredssenter, Stenersenmuseet, Oslo konserthus, samt Klingenberg, Saga og Kino Victoria.
Dagligvarehandelen kan du gjøre på Joker Tjuvholmen og Coop Mega. Ønsker du ytterligere servicetilbud er det kun noen skritt til Aker brygge - Oslos møteplass for shopping, servering og underholdning.
Det nyåpnede senteret, VIA Vika, kan by på stor Meny butikk med ferskvaredisk, blomsterforretning, frisørsalonger, apotek m.m.
Det er i tillegg kort avstand til Bogstadveien, Karl Johans gate og alle de andre handlegatene i sentrum.
Det er flere private og kommunale barnehager i nærheten, de nærmeste er Norlandia Tjuvholmen barnehage og Norlandia Aker Brygge barnehage. Boligen sogner til Ruseløkka skole, som er nyoppusset.
Her har du alt du kan ønske deg i umiddelbar nærhet.
Gode shoppingtilbud på Aker Brygge, Vikaterrassen, Karl Johans gate m.m.
Flere treningssentre i området, bl.a Studio Jobbsprek på Aker Brygge og Padel City på Tjuvholmen som er de nærmeste.
Tjuvholmen har et rikelig utvalg av restauranter, bl.a Hanami, BAR, Døgnvill, Olivia, Åpent Bakeri og Venti Venti for å nevne noen.
Aker Brygge har et mangfold av butikker, vinmonopol og et rikt utvalg av restauranter og kaffebarer som bl.a. Lofoten Fiskerestaurant, Albert, Eataly, og Kaffebrenneriet.
Et godt kollektivtilbud i nærheten og fra Aker Brygge finner du trikk nr. 12 (Vestbaneplassen) mot Oslo Sentralbanestasjon og andre veien mot Majorstuen. Ellers har du buss nr. 32 fra Munkedamsveien mot Sjølyst og mot Kværnerbyen (stopper i Bjørvika). Buss 54 til Kjelsås og buss 21 til Helsfyr fra Tjuvholmen. Fra Vika Atrium har du buss 81 mot Fornebu, 32 Kværnerbyen m.
flere.
Det går egen ferge fra Aker Brygge til Bygdøy, øyene, Nesodden og Fornebulandet. Tog/flytog/buss/t-bane fra Nasjonalteateret ca. 15 min. gange fra boligen.
Med bil tar det ca. 5 min til Majorstuen, 5 min til Oslo S, 5 min til Sjølyst, samt 34 min til Oslo lufthavn.
Matrikkel
Gnr. 210 bnr. 35 snr. 58 orgnr. 992013095 i Oslo kommune
Adresse
Bolette Brygge 5
0252 Oslo
7. etasje og 8.etasje
Prisantydning inkludert omkostninger
45 000 000,- (Prisantydning)
8 701,- (Andel av fellesgjeld)
--------------------------------------------------------
45 008 701,- (Pris inkl. fellesgjeld)
Omkostninger
8 900,- (Boligkjøperforsikring HELP (valgfritt))
2 800,- (Boligkjøperforsikring Pluss (valgfritt tillegg))
585,- (Tingl.gebyr pantedokument)
585,- (Tingl.gebyr skjøte)
172,- (Pantattest)
1 125 200,- (Dokumentavgift (forutsatt salgssum inkl f.gjeld: 45 008 701,-))
--------------------------------------------------------
1 138 242,- (Omkostninger totalt)
--------------------------------------------------------
46 146 943,- (Totalpris inkl. omkostninger)
NB: Regnestykket forutsetter at det kun tinglyses ett pantedokument og at eiendommen selges til prisantydning.
Det tas forbehold om endringer i offentlige og private gebyrer.
Felleskostnader
27 677 pr. mnd. TV, bredbånd, renhold av fellesarealer, vaktmestertjenester, vakthold, komm. avgifter, forretningsførsel, felles bygningsforsikring, varmt vann til forbruk og oppvarming m.m. Felleskostn. for garasjepl. er medregnet, dog disse faktureres på egen faktura
Felleskostnader leilighet pr. d.d. kr 26.441,- pr. md. (Kreves inn kvartalsvis med kr. 79.324,-)
Felleskostnader garasje: kr. 618,- pr. mnd pr. plass. For de to plassene utgjør dette kr. 1 236,- pr. mnd.
(Kreves inn kvartalsvis.)
Totalt for leiligheten og garasjeplassene utgjør felleskostnadene kr. 27.677,- pr. mnd.
Styret i sameiet skriver følgende vedr. felleskostnadene:
Styret har lenge sett at vi ville få høyere kostnader enn budsjettert til energi i 2022 og vurderte før sommeren om vi skulle øke felleskostnadene fra 3. kvartal.
Estimatet for årskostnadene var da svært usikkert og det ble ikke gjennomført noen økning. Vi har nylig fått estimater for året. De er fortsatt usikre, men vi har tatt utgangspunkt i disse, samt innsparinger vi gjør på andre områder ved å utsette arbeider, kommet fram til en forventet ekstrakostnad (kapitalinnkalling) for året på om lag 500.000 kroner. Dette er ca 12 % på årsbasis, men vil føre til en økning av felleskostnadene på ca 50 % i 4. kvartal.
Budsjetterte kostnader for 2023 vil bli en styresak i høst, men det er helt klart at kvartalskostnadene vil bli klart lavere enn det beløpet som nå kreves inn for 4. kvartal.
Budsjett 2023 og felleskostnader - samt generell statusoppdatering
Oppdatert 5. desember 2022
Budsjett - bakgrunn og vurderinger:
Styret har nå behandlet og vedtatt sameiets budsjett for 2023. Arbeidet har vært utfordrende da vi opplever en sterk økning av mange ulike felleskostnader på Tjuvholmen.
Dette inkluderer energi, brøyting, forsikring, kommunale avgifter, samt vedlikehold og utskiftning av tekniske anlegg som begynner å bli gamle. I tillegg opplever Tjuvholmen som område, en kontinuerlig økning av den generelle trafikken. Dette påfører fellesskapet kostnader som vi så langt ikke har fått dekket fra annet hold.
Vi orienterte på årsmøtet og i påfølgende skriv om koblingen mellom vårt sameie og selskapet Tjuvholmen Infrastruktur (TI), som håndterer svært mye av det som skjer på Tjuvholmen og fakturerer sameiene for alle felleskostnader.
Vårt budsjett består nesten utelukkende av kostnader som viderefaktureres fra TI og faste avtaler med Tjuvholmen drift om løpende arbeid. Vi har derfor svært begrenset innflytelse på minimumskostnadene for sameiet.
Men vi får også hvert år et forslag til vedlikeholdsarbeid og tekniske oppgraderinger som gjelder kun vårt eget sameie.
Med bakgrunn i økning i felles kostnader fra TI og de store ekstraordinære kostnadene vi hadde til rehabilitering av taket, søkes egne kostnader også i 2023 redusert mest mulig. Vi har derfor utsatt så mye som mulig av vedlikeholdsprosjektene, samt redusert styrehonoraret i tråd med tidligere orienteringer. En betydelig kostnadsøkning i forhold til 2021 og 2022 er likevel ikke til å unngå for boligseksjonene.
Stigende alder på både egne og felles anlegg på Tjuvholmen gjør at vi må forvente generelt høyere kostnader framover. Vi har i flere år, fram til 4. kvartal i år, hatt liten eller ingen endring av felleskostnadene. Framover må vi forvente hyppigere økninger.
Felleskostnader 2023:
Kvartalskostnadene for boligseksjonene vil bli redusert med ca 10 % i forhold til 4. kvartal i 2022. Det er samtidig en betydelig økning i forhold til første kvartal i år, men dessverre ikke til å unngå.
Næringsseksjonene har en egen avregning hvert år for sin andel av kostnadene. Felleskostnadene vil for disse videreføres på nivået de hadde ved inngangen til 2022.
Faste løpende kostnader
Kommunale avgifter: Inkludert i felleskostnadene
Gass til gasspeiser: Avregning årlig
Felleskostnader kr. 27 677 pr Mnd (se ovenfor under punktet felleskostnader)
Eiendomsskatt utgjør kr 24 490- pr år for 2023.
Øvrige kostnader som forsikring, strøm, alarm osv vil variere avhengig av antall familiemedlemmer i husstanden, egne fordelsavtaler, kanalvalg, hastighet på bredbånd osv.
Eiendomsskatt
Eiendomsskatt utgjør kr 24 490,- pr år for 2023.
Det gjøres oppmerksom på at satsen for eiendomsskatt blir fastsatt årlig av bystyret. Eiendomsskatten vil derfor kunne variere fra år til år.
Areal
Primærrom: 290 kvm, Bruksareal: 293 kvm.
Arealet av primære rom (P-rom) er primærrommenes nettoareal (NTA) og arealet som opptas av innvendige vegger og sjakter mellom disse rommene. Arealet er oppgitt ihht takstmannens målinger og ikke kontrollert av megler.
Boligen har 3 soverom.
Type eiendom
Eierseksjon, Leilighet
Byggeår
Boligen ble oppført i 2007
Ferdigattest utstedt i 2010
Etasje
7. etasje og 8.etasje
Energimerke
Energimerke for denne boligen er: Oppvarmingskarakter Grønn - Energikarakter E
Innhold
Meget påkostet toppleilighet/penthouseleilighet med god planløsning, høy standard og flotte detaljer - leiligheten er fordelt på 2 plan og inneholder:
7. etg: Primærrom utgjør 143 m2 som omfattes av:
Entre med gasspeis og utgang til terrasse, hall/trapperom med intern heis, gjestestue/tv-stue med gasspeis og utgang til terrasse, hovedsoverom med bad og utgang til terrasse og adkomst walk-in closet/omkledningsrom og soverom 3 samt soverom 2/gjestesoverom med bad og separat vaskerom.
8. etg: Primærrom utgjør 147 m2 som omfattes av: Stue med gasspeis, stue/frokostnisje med heis og utgang til
terrasse (gjennomgående gasspeis mellom stuen og frokostnisjen), kjøkken/spisestue med gasspeis, matbod,
og toalettrom.
Sekundærrom utgjør 3 m2 som omfattes av: Matbod/grovkjøkken.
Egen intern heis mellom etasjene i leiligheten.
Fra leiligheten og terrassene er det fantastisk fjordutsikt og meget gode solforhold.
Terrassen i 7.etasje er på ca 85 m2 og terrassen i 8.etasje er på ca 15 m2. Utvendig trapp mellom terrassene.
Totalt 4 gasspeiser - (to i hver etasje).
Totalt 5 varmepumper med kjøling.
Det følger med 2 stk garasjeplasser i underjordisk lukket anlegg med direkte heisadkomst fra leilighetsplan, slik at man kan gå tørrskodd til bilene.
Plassene er egne seksjoner i sameiet Tjuvholmen 510/1.
Det følger med 2 stk romslige boder i avlåst bodanlegg på inngangsplan. Bodene er praktisk plassert ved siden av hverandre.
Standard
Sjelden anledning!
Velkommen til Bolette Brygge 5, en stor, eksklusiv og påkostet Penthouse utsiktsleilighet over to plan i toppetasjen på Tjuvholmen.
Seksjonen strekker seg over hele 7. og 8. etasje og oppleves som en egen villa på toppen av bygget.
Det er innvendig heis i leiligheten, slik at man slipper å gå trapper.
Det er også heis direkte ned til de to garasjeplassene i garasjekjelleren, slik at man gå tørrskodd til bilene.
Solrike terrasser med flere utganger fra begge etasjer. Det er også utvendig trapp i mellom terrassene. Terrassearealene er på til sammen ca 100 m2 og har fantastisk utsikt fra Akershus Festning til Kavringen fyr.
Leiligheten er bygget slik at man kan nyte den storslagne utsikten fra så og si alle rom. I kjøkkenet er det i tillegg takvindu. De store og mange vinduene gir godt det med naturlig lys inn.
Direkte heisadkomst til kun denne leiligheten via et representativt og flott inngangsparti. Samtidig er inngangen diskrè plassert.
Leiligheten har fire gasspeiser og varmepumpe med kjøling.
Det er montert flere integrerte høyttalere som kan styres via app på mobilen
7.etasje:
Det første som møter deg er en romslig gang og hall med gasspeis, stor garderobeløsning og direkte utgang til terrasse med nydelig fjordutsikt og gode solforhold.
To store soveromsuiter, begge med direkte adkomst til egne spabad.
Mastersuiten og gjestesuiten ligger på hver sin side av etasjen, for en privat følelse.
Det er utgang til terrasse fra mastersuiten.
Mastersuiten ligger i egen avdeling med direkte adkomst til et luksuriøst og påkostet badeværelse med spa-følelse og flotte detaljer.
Her er det delikate fliser, et stort og herlig innbygget boblebadekar, separat stor dusjnisje med glassvegger og fossefalls-dusj, toalett og servantskap med nedfelt servant av sten. Det er store speilfronter på begge sider av badet.
Lyset i himlingen kan styres i flere soner og styrker. Dette skaper en svært hyggelig atmosfære.
Mastersuiten består av et stort soverom med god plass til dobbeltseng og plassbygde nattbord og bokhylle, opptrinn til en egen leseavdeling og utgang til terrasse.
Innerst i rommet er det et omkledningsrom/walk-in closet og et soverom 3, men dette er opprinnelig boder.
Gjestesuiten har plassbygget garderobeskap og god plass til dobbeltseng.
Badet med adkomst gjestesuiten er også flott og romslig, og inneholder dusjnisje, stenservant på flislagt benkeplate med underskap og vegghengt toalett med innebygget sisterne
Mellom gangen og gjestesuiten har man en flott og trivelig stue med gasspeis og utgang til terrasse. Fra stuen har man nydelig utsikt mot sjøen og båtlivet. Den herlige utsikten gir følelse av en indre ro.
Stuen egner seg til flere formål, som kontor, tv-rom, bibliotek og lignende.
Fra gangen har man også adkomst til et stort og meget bruksvennlig vaskerom med romslig innredning, vaske-kum og vaskesøyle.
Nydelig bred trapp i eik og håndløpere i messing fører opp i 8.etasje.
Om du ikke ønsker å gå trappen kan du ta den innvendige heisen. Heisen er diskré, men samtidig svært flott utsmykket med malerier direkte på veggene og malerier av fugler i himlingen. Heisen har eget kontrollpanel.
8.etasje:
Det første som møter deg er en storslagen stue med flere sittegrupper og gasspeis med glass i tre retninger, som gir atmosfære til både stuen og frokostnisjen. Det er nydelige plassbygde skap langs hele den ene veggen i stuen.
Stuen gir muligheter for store representative selskaper.
Deretter har man en hyggelig og lun spisestue/frokostnisje med utgang til takterrasse samt et stort, flott og luftig kjøkken med "skylight" og innredning fra Siematic og hvitevarer fra bl.a Miele og Gaggenau.
Kjøkkeninnredningen er sorte glatte høyglansfronter, dels glassfronter på overskap.
Dobbelt underlimt vask - den ene vasken har matkvern.
Stor kjøkkenøy og mye skap- og benkeplass i innredningen.
Integrert ventilator på himling over kokesonen.
90 cm bred induksjon koketopp, integrert oppvaskmaskin, stekeovn, micro-ovn og kaffemaskin.
"Side by side" kjøl/frys med vann- og is dispenser.
Hvitevarer fra Miele med unntak av kjøl/ fryseskap som er fra Gaggenau.
Benkeplater er i massiv granitt med ekstra tykkelse, som gir et solid inntrykk. Gulvene på kjøkkenet er i massiv eik med innslag av granitt som gir en helhetlig følelse.
På andre siden av den lange kjøkkenøyen, som integrerer kokesonene, er det spiseplass til ca 14 personer samt lekker gasspeis mellom glassfeltene på vindusrekken.
Takvindu kaster naturlig lys ned i arbeidssonen mellom kjøkkenøyen og resten av innredningen. Takhøye vinduer gir fenomenal utsikt.
Det er en praktisk matbod/grovkjøkken innenfor kjøkkenet samt et lekkert toalettrom praktisk plassert mellom kjøkkenet og stuen.
Mellom stuen, spisestuen og kjøkkenet er leilighetens innvendige heis plassert.
Terrassene:
I 7.etasje er takterrassen ca 85 m2 og i 8.etasje er takterrassen ca 15 m2. Det er utebod på ca 1 m2 på terrassen i 7.etasje. Det er interntrapp mellom terrassene. Praktfull utsikt og gode solforhold.
Gulv:
I all hovedsak massiv enstavs eikeparkett med omramming og dels flotte detaljer.
Eiketrapp mellom etasjene. Håndløpere i messing.
Badene har keramiske fliser og det er innfelte fliser foran kjøkkeninnredningen.
Fliser på separat toalettrom samt på vaskerom.
Eksklusivt og solid materialbruk.
Vegger og himling:
Innvendige vegger i betong og lettvegger av bindingsverk, kledd med gipsplater. Malte overflater. Keramiske fliser på våtrom. Bredt listverk langs gulv og tak. Himling med malte flater.
EL/Teknisk:
Automatsikringer.
Downlights and uplights
Dørcalling med tv-monitor.
Brannvarsling.
Innfelte lamper i vegg i trappeløpet.
Stjernehimmel m/LED lys i spisestuen.
Styrings automatikk for belysningen.
Sentralvarmeanlegg via fjernvarme og vannbåren varme til radiatorer som for det meste er integrert.
Felles varmtvannsforsyning.
4 stk gasspeiser.
5 stk varmepumper med kjøling.
Innvendige vannledninger er av plast (rør i rør).
Spalteventiler i vinduer.
Div. integrerte høyttalere - styres med app/telefon.
Dels nedfelte radiatorer i gulv i 7. etasje.
Hovedsakelig innebygde radiatorer bak radiatorskjulere i 8. etasje.
Elektriske varmekabler på badene
Intern/privat heis mellom etasjene i boligen.
To store sikringsskap med automatsikringer.
Eget skap for trafoer.
Byggemåte
Det foreligger godkjente og byggemeldte tegninger, men de stemmer ikke med dagens bruk. Tidligere bod på innsiden av hovedsoverommet er gjort om til omkledningsrom/garderobe og soverom.
Byggetegningene er vedlagt i salgsoppgaven.
Gården:
Takstmannen er ikke kjent med hvordan bygget er fundamentert.
Grunnmur i betong.
Bærende konstruksjoner i stål og betong.
Betong eller betongelementer som etasjeskillere.,
Fasader med plater og panel.
Felles heis i gården til 7. etasje (egen intern heis i seksjonen mellom 7. og 8. etasje).
Leiligheten:
Vinduer med trelags isolerglass.
Utvendig sikkerhetsglass på høye vinduer (vinduer som går ned til gulvet eller ned mot gulvet).
Tofløyede terrassedører med trelags isolerglass.
Vindusposter i 8. etasje med stenplater/granitt.
Flere vinduer har innvendig solskjerming med elektrisk styring.
Overlysvindu i kjøkken og trapperom.
Inngangsdør med stålprofiler og speil på utsiden og eikeprofiler med speil på innsiden.
Terrasser med dekke av edeltre.
Rekkverk i stål med glassplater.
Trapp mellom terrasse i begge etasjer.
Tappekran og dobbel stikkontakt i 7.etasje.
Lamper på vegg mot trappen.
Hvite fyllingsdører. Skyvedør mellom gang og det ene soverommet.
Tofløyet dør mellom stue og soverom i 7. etasje.
Div. spesialtilpassede/påkostede innredninger og garderobeløsninger.
Innvendige vannledninger er av plast (rør i rør).
Stoppekraner i rørskap i vaskerommet.
Eiendommens tilstand
Gården/leiligheten er bygget/tatt i bruk i 2007.
Leiligheten er original fra byggeåret og har gjennomgående meget høy standard og er godt vedlikeholdt.
I henhold til takstmanns tilstandsrapport har følgende fått tilstandsgrad 2:
Terrasse i 8. etasje:
Rekkverk er ikke barnesikkert i henhold til dagens krav for avstand mellom spiler.
Terrasse i 7. etasje:
Slitasje og felt med råte på panelkledning i tilknytning til terrassen. Utvendig panel på veggen skal skiftes i regi av sameiet.
Våtrom:
Det er mulighet for at det kan forekomme vannlekkasje på våtrommet hvor vann ikke vil gå til
sluk. Sluket ligger i dusjhjørnet og det er flislagt kant mellom dusjnisjen og badet for øvrig - dvs. eventuelt
overflatevann i badet utenfor dusjhjørnet har ikke mulighet for å renne til sluk.
Begge bad og vaskerom:
Mer enn halvparten av forventet brukstid er oppbrukt på membranløsningen.
Begge bad:
Det er ikke påvist tilfredsstillende løsning for å synliggjøre lekkasje fra innebygget sisterne.
Vaskerom og bad 2:
Våtrommet mangler styrt tilluftsventilering.
Toalettrom/Gjestetoalett 8.etasje:
Det er ikke påvist tilfredsstillende løsning for å synliggjøre lekkasje fra innebygget sisterne.
Toalettrom mangler styrt tilluftsventilering. Rommet har pt. ikke ventilasjon. Kanal ligger bak lettvegg i tilknytning til rommet men er ikke ført gjennom veggen.
Kjøkken:
Mindre sprekk i koketoppen.
Vannledninger:
Rørskap med stoppekraner har ikke drenering. Eventuelt lekkasjevann vil renne i sjakt.
Overnevnte tilstandsgrad kan innebære nødvendig utbedring, se tilstandsrapport med takstmanns kommentarer. Det gjøres oppmerksom på at tilstandsgrad 1 ikke er kommentert her, men kun fremgår av vedlagte tilstandsrapport.
Bebyggelse
Bolette Brygge 5, er tegnet av det norske arkitektkontoret HRTB Arkitekter.
Byggets fasade er omrammet med en kraftig ramme i oksydert kobber, som er ment å gi assosiasjoner til materialvalget i byens kirkespir og -kupler samt irrede brosjedetaljer på skip.
De horisontale terrassefrontene gir assosiasjoner til passasjerskipenes promenadedekk, og mahognibeiset treverk har referanse til skipsoverbygg og til vindusmaterialer i historiske Oslo-hus.
Bolette brygge fikk i 2005 navn etter skipet D/S «Bolette». Det ble bygd på Akers Mek. Verksted i 1920.
Den 16. april 1941 ble skipet senket av tyske fly utenfor kysten av England, med tap av åtte liv. Skipet var eid av Fred. Olsen, og hadde navn etter grunnleggerens mor, Bolette Olsen.
Tomt
Eiet tomt: 1577 kvm.
Parkering
Det følger med 2 stk garasjeplasser i garasjekjeller med direkte heisadkomst fra leilighetsplan, slik at man kan gå tørrskodd til bilene.
Plassene er egne seksjoner i sameiet Tjuvholmen 510/1.
Plassene har følgende betegnelse i grunnboken: Gnr. 510 Bnr. 1 Snr. 130 og Gnr. 510 Bnr. 1 Snr. 117.
Felleskostnader kr. 618,- pr mnd pr plass, innkreves kvartalsvis.
Det er montert ladeboks på begge parkeringsplassene, men det er bare den ene (plass 611) som er satt i drift.
Garasjeplassen er knyttet til en boligseksjon. Man kan enten selge garasjeplassen med boligseksjonen eller til andre i det boligsameiet man tilhører - ingen andre.
Forsikring garasjesameie: Gjensidige med polisenummer 90112398. Egenandel kr 10.000
Adkomst
Bolette Brygge går fra Lille Stranden til Tjuvholmen allé. På begge ender fra Bolette Brygge er det bro over til Aker Brygge.
Bolette Brygge 5 har en diskré i inngang langs Kanalen mellom Aker Brygge og Tjuvholmen (På Tjuvholmen siden), ved siden av Perry frisørsalong.
Oppvarming
Sentralvarmeanlegg via fjernvarme og vannbåren varme til radiatorer som for det meste er integrert.
Felles varmtvannsforsyning.
4 stk gasspeiser.
Dels nedfelte radiatorer i gulv i 7. etasje.
Hovedsakelig innebygde radiatorer bak radiatorskjulere i 8. etasje.
Elektriske varmekabler på badene.
Flere varmepumper med kjøling.
Sameiet
Leiligheten er en del av Sameiet Lille Stranden 4-10/Bolette Brygge 3-7.
Sameiet består av 53 boligseksjoner og 6 næringsseksjoner, og reguleres av vedlagte vedtekter.
Med mindre annet er opplyst må kjøper påregne felles plikter som dugnad etc. Megler oppfordrer alle til å sette seg inn i vedtekter, husordensregler, regnskap, budsjett og årsberetning som ligger vedlagt prospektet.
Forretningsførselen var i henhold til kontrakt utført av Sebra Forvaltning AS fram til 31.12.2021.
Forretningsførselen be overtatt av OBOS Eiendomsforvaltning AS i henhold til kontrakt fra 01.01.2022.
Autorisert regnskapsfører (oppdragsansvarlig) er Egil Havre, regnskapssjef i OBOS.
Sameiets revisor er REVISOREN AS.
Dyrehold tillates kun såfremt det ikke er til sjenanse for andre beboere.
Vaktmestertjenesten leveres av Tjuvholmen Drift AS.
Ta kontakt med driftssentralen ved innflytting, strømstans, heisstans, lekkasjer og
ved eventuelle lignende hendelser.
Driftssentralen har adresse Tjuvholmen Allé 8.
Vakttelefon 23 11 88 99, e-post: drift@tjuvholmen.no
Se også http://www.tjuvholmendrift.no/ for praktisk informasjon.
Tjuvholmen Drift AS ønsker at alle beboere på Tjuvholmen benytter boligperm.no
for rapportering av avvik og bestillinger, samt ved generelle spørsmål.
Henvendelser via boligperm vil gå direkte til den/de som er ansvarlig for fagområdet henvendelsen gjelder.
Sameiet har avtale med Telenor, tidligere Canal Digital, om grunnpakke TV og bredbånd.
Driftsinntekter i 2021 var til sammen kr 5 314 660,-
Driftskostnadene i 2021 var til sammen kr 5 546 416,-
Årets resultat fremkommer i resultatregnskapet som et underskudd på kr 211 947,- og foreslås dekket ved
overføring fra egenkapital. Eventuelt avdrag på langsiktig gjeld (lån) er ikke tatt hensyn til.
Ingen kan direkte eller indirekte erverve mer en to boligseksjoner i et boligsameie jfr. eierseksjonsloven § 23. Dersom et erverv har funnet sted i strid med eierseksjonslovens regler kan Kartverket nekte overskjøting. Dersom overskjøting blir nektet, er kjøper likevel forpliktet til å gjennomføre handelen med selger, og oppgjør til selger vil finne sted tross manglende overskjøting.
Garasjeplassene er en del av Sameiet Tjuvholmen 510/1.
Sameiet består av 377 næringsseksjoner.
Seksjonene 1-326 består av parkeringsplasser, herunder motorsykkelplasser, mens seksjonene 327-377 består av lagerarealer, arealer for tekniske anlegg, bodområder mv.
Driftsinntekter i 2021 var til sammen kr 4.936.764,-
Dette er litt lavere enn budsjettert og skyldes i hovedsak ladeprosjektet. Det ble noen flere enn
opprinnelig budsjettert med som fikk refusjon for gammel el-bil lader (kr 8.600 pr seksjon).
Driftskostnadene i 2021 var til sammen kr 4.770.918,-
Dette er lavere enn budsjettert og skyldes i hovedsak at investeringen i ladeanlegget ble noe
lavere enn budsjettert.
Årets resultat på kr 195.599 fremkommer i resultatregnskapet og foreslås overført til egenkapital.
Selskapet har ikke lån.
Andre forhold
Det gjøres særlig oppmerksom på at selger ikke har bebodd eiendommen. Selger har derfor ikke førstehåndskunnskap om eiendommen, og har i begrenset grad kunnet supplere og/eller kontrollere opplysningene. Kjøper oppfordres til å foreta en særlig grundig besiktigelse, helst med bistand fra teknisk fagkyndig.
Leiligheten ble vasket før styling, og vil ikke bli ytterligere vasket før overtagelse.
Utvendig panelkledning i tilknytning terrassene har slitasje og felt med råteskader - det er opplyst at dette skal
skiftes/utbedres i regi av sameiet.
Høyttalerne på terrassen er sprengt.
Koketopp på kjøkkenet har en sprekk.
Terrassegulvene har behov for oppgraderinger.
Heisen er kontrollert, men skal den brukes må det bli etablert en serviceavtale.
Det er viktig at takslukene renses regelmessig for løv. etc.
Service på Miele kaffemaskin utført i juli 2019, ok.
Service på Gaggenau kjøl/frys utført i juni 2019. Ok, men kjøper må være obs på om den lager for store isbiter, da må Gaggenau kontaktes så de får satt inn vannventil til ismaskinen.
Service på gasspeisene ble utført i august 2022, ok.
Service på heisen ble utført i august 2022.
Strømberg & Sandell har satt opp TV og Stereo anlegget i leiligheten, og det kan være nyttig for kjøper å bruke hvis de ønsker innføring/tilpasning av eksisterende.
Boligkjøperforsikring
Det gjøres oppmerksom på at kjøper har anledning til å tegne Boligkjøperforsikring. Dette er en rettshjelpsforsikring som gir trygghet og profesjonell juridisk hjelp dersom det oppdages uventede feil eller mangler ved boligen de neste 5 årene. Boligkjøperforsikring tegnes senest på kontraktsmøte og koster mellom kr 4 100,- og 13 900,- avhengig av boligtype og forsikringsprodukter. Egenandel på kr 4.000,- påløper etter 10 advokattimer eller ved tvist (hvis et fremsatt krav er bestridt eller ubesvart). Egenandelen refunderes dersom kunden mottar erstatning/prisavslag fra motparten. Les mer om Boligkjøperforsikring i vedlagte materiell. Vi gjør oppmerksom på at meglerforetaket mottar godtgjørelse for formidling av forsikringen.
Betalingsbetingelser
Kjøpesum med tillegg av omkostninger skal være disponibelt på meglers klientkonto innen overtakelse.
Bod
To boder praktisk plassert ved siden av hverandre.
Bodanlegget har adkomst fra inngangsplan, til høyre for heisen. Bodanlegget er avlåst.
Det er utebod på ca 1 m2 på terrassen i 7.etasje.
Matrikkel
Gnr. 210 bnr. 35 snr. 58 orgnr. 992013095 i Oslo kommune
Tilbehør
Det gjøres spesielt oppmerksom på at boligens hvite- og brunevarer ikke medfølger handelen med mindre dette fremkommer av dette prospekt. Fastmontert og innebygget kjøkken- og baderomsinnredning følger boligen. Dersom det ikke er varmekilder i alle rom, fravikes NEFs normgivende liste over løsøre og tilbehør. Hvitevarer, som ikke er integrert i innredning, medfølger ikke i handelen.
Vaskemaskin og tørketrommel følger med.
Heftelser
Følgende heftelser er tinglyst på eiendommen:
2007/572089-6/200 Erklæring/avtale
16.07.2007
rettighetshaver:Knr:0301 Gnr:210 Bnr:34
Bestemmelse om sykkelparkering
Overført fra: 0301-210/35
Gjelder denne registerenheten med flere
2007/572089-8/200 Erklæring/avtale
16.07.2007
rettighetshaver:Knr:0301 Gnr:210 Bnr:33
rettighetshaver:Knr:0301 Gnr:210 Bnr:34
Bestemmelse om Uteoppholdsareal
Overført fra: 0301-210/35
Gjelder denne registerenheten med flere
2007/572089-11/200 Erklæring/avtale
16.07.2007
Bestemmelse om gjensidig rett til bruk av nødvendig grunn for reparasjon og vedlikehold
Overført fra: 0301-210/35
Gjelder denne registerenheten med flere
2007/572089-15/200 Erklæring/avtale
16.07.2007
Bestemmelse om Vann- og avløpsanlegg: Felles stikkledning
Overført fra: 0301-210/35
Gjelder denne registerenheten med flere
2007/572089-16/200 Erklæring/avtale
16.07.2007
Kan ikke slettes uten samtykke fra kommunen
Overført fra: 0301-210/35
Gjelder denne registerenheten med flere
2007/643555-1/200 Bruksrett
14.08.2007
Rettighetshaver: Knr:0301 Gnr:210 Bnr:33
Rettighetshaver: Knr:0301 Gnr:210 Bnr:34
Med flere bestemmelser
Overført fra: 0301-210/35
Gjelder denne registerenheten med flere
2007/735650-1/200 Erklæring/avtale
17.09.2007
Bestemmelse om dekning av løpende kostnader til drift og vedlikehold
Med flere bestemmelser
Gjelder denne registerenheten med flere
2007/753000-1/200 Erklæring/avtale
21.09.2007
Bestemmelse om rømningsveier.
Med flere bestemmelser
Gjelder denne registerenheten med flere
2009/234968-1/200 Erklæring/avtale
01.04.2009
Overliggende eiendommer har rett til atkomst via Parkeringshuset som måtte være nødvendig for tilsyn og vedlikehold av spunter/pæler.
Med flere bestemmelser.
Rettet jfr. tinglysingsloven § 18, 30.03.2009. DYNING
Erstatter dagboknummer 643 578 tinglyst 14.08.2007, endret fra pengeheftelse til servitutt.
Gjelder denne registerenheten med flere
2012/341118-3/200 Erklæring/avtale
02.05.2012
Rettighetshaver:TJUVHOLMEN INFRASTRUKTUR AS
Org.nr: 886295332
Vederlagsfri rett til å ha plassert gassanlegg
Med flere bestemmelser
Opprinnelig tinglyst 20.09.2007 med dokumentnummer 748590.
Rettet i medh. av tgl.l.§18. 02.05.2012 E.N.
Gjelder denne eiendommen med flere.
2012/341118-5/200 Erklæring/avtale
02.05.2012
Rettighetshaver:TJUVHOLMEN INFRASTRUKTUR AS
Org.nr: 886295332
Vederlagsfri rett til å installere og ha installert overvåkningskameraer på fasader/fellesarealer, samt rett til fremføring av kabler.
Vederlagsfri rett til å installere og ha installert strøm- og/eller vannuttak for brannanlegg, spyling, fellesarrangementer o.l.
Opprinnelig tinglyst 20.09.2007 med dokumentnummer 748590.
Rettet i medh. av tgl.l.§18. 02.05.2012 E.N.
Gjelder denne registerenheten med flere
Overnevnte heftelser vil ikke bli slettet fra grunnboken. Ved etablering av pant i eiendommen gjøres det oppmerksom på at disse vil få prioritet etter overnevnte heftelser.
På eiendommen kan det være tinglyst erklæringer/avtaler som for eksempel rett for kommunen til å anlegge vann- og kloakkledninger inkl. reparasjon av disse, bestemmelser om bebyggelsen, gjerder, vei og adkomstrettigheter. Disse erklæringene/avtalene vil følge eiendommen og vil ikke bli slettet ved salg av eiendommen
De andre seksjonseierne har panterett (legal panterett/utinglyst panterett) i seksjonen for krav mot seksjonseier som følger av sameieforholdet, jfr. eierseksjonsloven § 31. Pantekravet kan ikke overstige et beløp som for hver bruksenhet svarer til to ganger folketrygdens grunnbeløp på det tidspunktet tvangsdekning besluttes gjennomført.
Andel fellesgjeld
Kr. 8 701
Sameiet Lille Stranden 4-10/Bolette Brygge 3-7 har ingen lån.
Sameiet Tjuvholmen 510-1 har ingen lån.
Andel formue
Andel fellesformue utgjør kr 58 229,-
Regnskap
Se punktet sameie
Vei, vann og avløp
Eiendommen er tilknyttet offentlig vei-, vann- og avløpsnett, med private stikkledninger ut til offentlig nett.
Eier
Bolette Brygge AS
Formuesverdi
Formuesverdi som primærbolig kr 3 644 209 per 31.12.20
Formuesverdi som sekundærbolig kr 13 119 153 per 31.12.20
For 2021 opplyser selger:
Primær bolig: kr. 5.514.817
Sekundær bolig kr. 19.853.342
Formuesverdien fastsettes med utgangspunkt i en kvadratmeterpris som beregnes av Statistisk sentralbyrå. Kvadratmeterprisen skal gi uttrykk for en estimert markedsverdi pr. kvadratmeter og bygger på statistiske opplysninger om omsatte boliger (boligtype, areal, geografisk beliggenhet og alder). Det tas også hensyn til om boligen ligger i et område som er tett eller spredt bebygget. Ut fra kvadratmeterprisene til SSB fastsetter Skatteetaten årlige kvadratmetersatser. Disse satsene vil utgjøre henholdsvis 25 prosent av kvadratmeterprisene for primærboliger (der boligeier er folkeregistrert pr. 1. januar) og 90 prosent for sekundærboliger (alle andre boliger). Formuesverdien finnes ved å multiplisere kvadratmetersatsen med boligens areal (P-ROM/BOA).
Overtagelse
Etter nærmere avtale. Angi ønsket overtakelse i Deres bud.
Evt. mulighet for utleie
Leietaker ved utleie må meldes til Sameiets styre og forretningsfører for registrering.
Korttidsutleie kan ikke overstige 60 døgn per kalenderår.
Ferdigattest/brukstillatelse
Det foreligger ferdigattest for eiendommen datert 06.09.2010. Dokumentet er vedlagt salgsoppgaven. Ferdigattest er en sluttattest fra bygningsmyndighetene om at et søknadspliktig tiltak er ferdigstilt. At ferdigattest eksisterer er ingen garanti for at det ikke er utført senere arbeid på boligen som ikke er byggemeldt eller godkjent.
Forretningsfører
OBOS Eiendomsforvaltning
Regulering
Området er med regulert til byggeområde for bolig, hotell, forretning, kontor, bevertning, allmennyttig formål (kultur, trim, forsamlingslokale, barnehage med tilhørende reguleringsbestemmelser S-4097, V260509 og KDP-17. Se reguleringskart- og bestemmelser som ligger vedlagt i salgsoppgaven. Komplett info om KDP-17 kan fås av megler ved henvendelse. Interessenter oppfordres til å sette seg inn i områdets gjeldende regulering. Se også Kommuneplan 2015- Oslo mot 2030 - smart, trygg og grønn som er en del av områdets nye reguleringsplan.
Bystyret vedtok 24. juni 2020 detaljreguleringen for E18 og Ring 1. Denne planen gjør det mulig å legge trafikken fra E18 under bakken mellom Operatunnelen og Hjortneskrysset. Ring 1 forlenges som bygate over bakken, uten at kapasiteten for privatbiler skal øke. Planen legger også til rette for sykkelvei og kollektivtrafikk. Det gjør det mulig å byutvikle Filipstad der E18 ikke danner en barriere.
Bystyret vedtok 24. juni 2020 områdereguleringen for Filipstad. Denne planen åpner for et boligområde med et sted mellom 2200-3000 boenheter, i et nytt bystrøk med blanding av ulike funksjoner og varierte offentlige rom. På Filipstad skal myke trafikanter og kollektivtrafikken bli prioritert. Målet er at Filipstad skal bli et forbildeområde for en menneske- og naturvennlig nullutslippsbydel.
Filipstad skal utvikles til å bli et boligområde med god forankring både visuelt og funksjonelt til byen.
Planen for Filipstad omfatter:
- Et sted mellom 2200-3000 boliger.
- Cirka 462 000 kvadratmeter ny bygningsmasse.
- Nye, store offentlige friområder og byrom skal bli bygget, blant annet en strandpark på 41 dekar med bademuligheter i fjorden.
- Havnepromenaden skal styrkes i begge retninger og til nabolagene, i tillegg skal den legge til rette for friluftsliv og aktiviteter.
- Rundt 9000 arbeidsplasser.
- En ny grunnskole med flerbrukshall for 840 elever og nye barnehager med til sammen 24 avdelinger.
- Et helhetlig transportsystem som prioriterer kollektivtransport, syklister og fotgjengere.
Filipstad og Fjordbyen er regulert etter reguleringsbestemmelser 200504456 og 200906549. Megler oppfordrer interessenter til å lese om forslagene for Filipstadutbyggingen i Oslo Kommune sin nettside. https://www.oslo.kommune.no/slik-bygger-vi-oslo/fjordbyen/filipstad/
Konsesjonsplikt
Ingen
Odelsrett
Ingen
Forkjøpsrett
Ingen
Forbehold
Alle interessenter oppfordres til å sette seg inn i dokumenter som kan være interessante for handelen, slik som reguleringskart med bestemmelser, grunnboksutskrift og evt. servitutter / heftelser, husordensregler, regnskaper, budsjetter, innkalling og referat fra siste års sameiermøte etc. Disse dokumentene kan ses på meglers kontor.
Salgsoppgaven er basert på selgers opplysninger gitt til takstmann og megler, samt opplysninger innhentet fra kommunen, evnt. forretningsfører og andre tilgjengelige kilder. Interessenter oppfordres til å undersøke eiendommen godt, gjerne sammen med sakkyndig, før bud inngis.
Det er ikke kontrollert om tomtegrenser stemmer med de grenser/gjerder/ beplantning som fysisk er satt. Det kan være avvik fra dagens rombruk/rombenevnelse i forhold til det opprinnelige byggemeldte/godkjente.
Meglers standard kjøpekontrakt legges til grunn for avtalen. Standardkontrakt kan fås ved henvendelse til meglers kontor.
Det forutsettes at kjøper gjør seg kjent med henviste dokumenter inkludert alle salgsoppgavens vedlegg før budgivning/kjøp.
Boligselgerforsikring
Boligselgerforsikring er ikke tegnet av eier og egenerklæring er vedlagt. Kjøper plikter å lese selgers egenerklæring og er kjent med sin undersøkelsesplikt i henhold til avhendingsloven § 3-10.
Hvitvaskingsloven
Megler er rapporteringspliktig etter Lov om tiltak mot hvitvasking og terrorfinansiering, "hvitvaskingsloven". Megler er derfor forpliktet til å gjennomføre kundetiltak for både oppdragsgiver og kjøper, som blant annet innebærer plikt til å gjøre tiltak for å få bekreftet identiteten til kjøper og eventuelle "reelle rettighetshavere".
Normalt skjer bekreftelse av en persons identitet ved fremvisning av gyldig legitimasjonsdokument (ved personlig fremmøte), ved bruk av BankID, eller ved fremleggelse av en bekreftet kopi av et legitimasjonsdokument. Dersom kjøper er en juridisk person (AS, ANS, eller øvrige selskapsformer) må det foretas "egnede tiltak" for å kartlegge "reelle rettighetshavere" av kjøper.
Kjøper er forpliktet til å bidra til gjennomføring av de kundetiltak som initieres av Sem & Johnsen.
Dersom kjøper ikke bidrar til at Sem & Johnsen får gjennomført tilfredsstillende kundetiltak, kan ikke Sem & Johnsen gjennomføre transaksjonen, jfr. hvitvaskingsloven § 21. Manglende bidrag til gjennomføring av tilfredsstillende kundetiltak er å betrakte som mislighold av avtalen med selger. Etter 30 dager anses misligholdet vesentlig. Dette gir selger rett til å heve og gjennomføre dekningssalg for kjøpers regning.
Sikkerhetsstillelse
Alle eiendomsmeglerforetak har lovpålagt forsikring av klientmidler begrenset opptil kr 45 millioner. Enkeltsaker er forsikret inntil kr 15 millioner. Dersom kjøpers låneinstitusjon krever tilleggsforsikring ved omsetning over kr 15 millioner, må kjøper selv eller dennes låneinstitusjon dekke utgiftene forbundet med dette.
Annet
Dersom ikke annet er opplyst/særskilt avtalt, gjelder Norges Eiendomsmeglerforbunds liste over løsøre og tilbehør som angir hva som bør følge med boliger og fritidsboliger ved salg. Særskilte avtaler om tilbehør må avtales før bindende avtale inngås, dvs før budaksept. Listen kan fås ved henvendelse til megler og vil være et vedlegg til kontrakten mellom partene.
Egen innboforsikring må tegnes av kjøper.
Det gjøres oppmerksom på at megler ikke har innhentet særskilte opplysninger om det finnes pålegg fra E verk eller brann-/feiervesen på eiendommen.
Meglerkontoret er tilknyttet Reklamasjonsnemda for Eiendomsmeglingstjenester, og eventuelle tvister kan forelegges for nemndas behandling.
Dersom handel kommer i stand er det avtalt at selger betaler 1% inkl mva i provisjon. I tillegg er det avtalt , markedspakke kr 19.500,- og oppstartshonoror kr 9.900,-. I tillegg belastes direkte utlegg. Ved salgssum lik prisantydning vil dette til sammen utgjøre ca kr. 603.458,- inkl mva.
Dersom handel ikke kommer i stand belastes direkte utlegg, markedspakke og tillegg.
Det økonomiske oppgjøret mellom partene utføres av:
Sem & Johnsen Oppgjør AS
Orgnr. 999 638 996
Pb 1613 Vika
0119 Oslo
V/ansvarlig oppgjørsmedhjelper: Rita Bråten, Kathrine Fjeldberg, Christian R. Sunde, Kristine Dahl
Lovanvendelse
Eiendommen selges etter reglene i avhendingsloven. Eiendommen skal overleveres kjøper i tråd med det som er avtalt. Det er viktig at kjøper setter seg grundig inn i alle salgsdokumentene, herunder salgsoppgave, tilstandsrapport og selgers egenerklæring. Kjøper anses kjent med forhold som er tydelig beskrevet i salgsdokumentene. Forhold som er beskrevet i salgsdokumentene kan ikke påberopes som mangler. Forbehold om eiendommens tilstand som er spesifisert nok anses som en del av avtalen, og vil derfor ikke kunne påberopes som en mangel. Dette gjelder uavhengig av om kjøper har lest dokumentene. Alle interessenter oppfordres til å undersøke eiendommen nøye, gjerne sammen med fagkyndig før bud inngis. Kjøper som velger å kjøpe usett kan ikke gjøre gjeldende som mangel noe han burde blitt kjent med ved undersøkelsen. Det samme gjelder unnlatelse av å undersøke forhold på visning/før bud inngis. Dersom det er behov for avklaringer, anbefaler vi at kjøper rådfører seg med eiendomsmegler eller en bygningssakyndig før det legges inn bud.
Hvis eiendommen ikke er i samsvar med det kjøperen må kunne forvente ut ifra alder, type og synlig tilstand, kan det være en mangel. Det samme gjelder hvis det er holdt tilbake eller gitt uriktige opplysninger om eiendommen og dette har virket inn på avtalen. Det kan ikke forventes at en eldre bolig har samme tilstand som en ny eller nyere bolig. En bolig som har blitt brukt i en viss tid, har vanligvis blitt utsatt for slitasje og skader kan ha oppstått. Slik bruksslitasje må kjøper regne med, og det kan avdekkes enkelte forhold etter overtakelse som nødvendiggjør utbedringer. Normal slitasje og skader som nødvendiggjør utbedring, er innenfor hva kjøper må forvente og vil ikke utgjøre en mangel. Boligen kan ha en mangel dersom det er avvik mellom opplyst og faktisk areal, forutsatt at avviket er på 2% eller mer og minimum 1 kvm, og kjøper la vekt på opplysningen. Ved beregning av et eventuelt prisavslag eller erstatning må kjøper selv dekke tap/kostnader opptil et beløp på kr. 10 000 (egenandel). Dette beløpet har ikke betydning for vurderingen om det foreligger en mangel. Beløpet kommer imidlertid til fradrag i en eventuell utmåling av prisavslag eller erstatning dersom det er mangel ved eiendommen som selger er ansvarlig for.
Dersom kjøper ikke er forbruker selges eiendommen «som den er», og selgers ansvar er da begrenset jfr. avhl. § 3-9, 2. pktm. Informasjon om kjøpers undersøkelsesplikt, herunder oppfordringen om å undersøke eiendommen nøye, gjelder også for kjøpere som ikke anses som forbrukere.
Oppdragsansvarlig
Sem & Johnsen Boliger
Pb 1613 Vika
0119 Oslo
Foretaksregistrert orgnr: 998387361
Salgsoppgave
Salgsoppgaven har vedlegg som finnes i nedlastbar salgsoppgave og er ikke komplett uten.
Trykk her for å laste ned komplett salgsoppgave
Megler

Elin Lee
Eiendomsmegler MNEF
Kontakt Elin på e-post
ele@sem-johnsen.no
Kontakt Elin på telefon
99 63 04 41
Elin Lee har jobbet som eiendomsmegler siden høsten 2010 og er utdannet Eiendomsmegler ved Handelshøyskolen BI i Oslo. Hun jobber både med boligsalg og boligutleie og har et spesielt fokus på Tjuvholmen og Aker Brygge hvor hun gjennom årene har gjennomført svært mange formidlinger.
Hun er opptatt av at alle salgs- og utleieoppdragene hun gjennomfører blir håndtert på en profesjonell, ryddig og god måte. Tilbakemeldinger fra hennes kunder er at erfaring, kunnskap, tilgjengelighet og nøyaktighet gjenspeiles i alle elementene ved jobben hun gjør som eiendomsmegler.
Elin har tidligere sittet som styremedlem i Norges Eiendomsmeglerforbund, avdeling Oslo og Akershus.
Ønsker du verdivurdering?
Ønsker du en gratis verdivurdering av egen bolig? Registrer deg under og motta et tilbud fra en av våre eiendomsmeglere.
Ønsker du heller å registrere deg som interessent på Bolette Brygge 5? Klikk her